Tue, Oct 15, 2024

Ukraina frenon Çekinë, të gjithë në lojë, nëntori pritet të jetë “zjarr”

• PublishedOctober 15, 2024

E hëna ishte një mbrëmje perfekte për Shqipërinë, jo vetëm për suksesin që arritëm përballë Gjeorgjisë, por dy rivalët e tjerë në grupin B1, Ukraina dhe Çekia ndanë nga një pikë pas barazimit 1-1. Dy ekipet zhvilluan një ndeshje të bukur, një futboll të hapur, me raste për shënim, të shtyrë nga dëshira për të dalë me pikë të plota.

Në minutën e 18-të, Çekët kaluan në avantazh me një gol të bukur, ku goditja e fortë e Cerv u ndal në rrjetë. Miqtë gjetën edhe golin e dytë në fundin e pjesës së parë, por gjyqtari i takimit anuloi gjithçka për pozicion jashtë loje.

Me fillimin e pjesës së dytë, Ukraina u rikthye në lojë pasi Dovbyk u tregua i saktë nga pika e bardhë e penalltisë. Dy ekipet nuk e ulën ritmin për asnjë moment, por nuk ishin të saktë në pasim final.