Sun, Oct 13, 2024

Ronaldo nuk “njeh moshë”, shënon sërish dhe udhëheq Portugalinë drejt fitores

• PublishedOctober 13, 2024

Cristinao Ronaldo, nuk di të ndalet. Sulmuesi portugez pavarësisht se në moshën 39 vjeçare arrin të udhëheq skuadrën e tij, drejt një fitore shumë të rëndësishme, ndaj Polonisë në transfertë 1-3. Ai goditi traversën fillimisht, por më pas çdo gjë shkoi më së miri për ekipin e Roberto Martinez.

Fillimisht ata realizuan me Bernardo Silvën në minutën e 26, pas një asisiti perfekt me kokë nga Ferandez. Më pas ishte rradha e Ronaldos i cili i shte në vendin e duhur në kohën e duhur teksa pasi topi i erdhi nga shtylla e majtë pingule e dërgoi në rrjetë, për golin e 906 në karrierrë dhe të 133 me fanellën e kombëtares, duke e bërë të pakarahasueshëm portugezin me askënd, pasi pas të 30-ave askush nuk ka shënuar më shumë se sa ai.

Polakët u munduan të rihapnin lojën, pas golit të Zielinskit në minutën e 78, por ishin po vetë ata që realizuan në portën e tyre 2 minuta nga fundi i ndeshjes, pas autogolit të pafat realizuar nga Bednarek.